تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

آزمون جی مت – GMAT test

لوگو آزمون GMAT

آزمون جی مت (Graduate Management Admission Test) برای داوطلبان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و با هدف سنجش توانایی تحصیلی داوطلبان رشته های بازرگانی مانند MBA و حسابداری و دوره های نظیر و مشابه آن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدرک در کشور آمریکا و برخی دیگر از کشورهای انگلیسی زبان از داوطلبان تحصیل در این رشته درخواست می شود و نمره این آزمون را شرط پذیرش فرد می دانند.
این آزمون به شکل ( CAT (Computer adaptive test برگزار می شود. به این صورت که پاسخ داوطلب به هر سوال، سوال بعدی او را تعیین می کند. در آزمون امکان برگشت به سوال قبلی و اصلاح آن وجود ندارد و حتما بایستی به تمام سوالات پاسخ داده شود مگر این که زمان آزمون تمام شده و فرد نتواند به سوالات باقیمانده پاسخ دهد.
حداکثر نمره ای که در این آزمون می توان کسب کرد ۸۰۰ است. در آزمون جی مت ۴ مهارت مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.
۱-    Analytical Writing Assessment /AWAارزیابی نگارش تحلیلی (مهارت نوشتاری)
۲-    Integrated Reasoning /IR( استدلال ترکیبی )
۳-     Quantitative /Q ( مهارت ریاضی )
۴-     Verbal /V ( مهارت کلامی )
در سوالات بخش اول در مورد موضوعات مختلفی سوال می شود. از موضوعات اجتماعی و اقتصادی گرفته تا موضوعات پزشکی و…. در این بخش لازم نیست در مورد موضوعات ارائه شود دانش تخصصی داشت بلکه تنها توانایی استدلال و تشخیص منطق به کار رفته در متن مهم است. زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۳۰ دقیقه است.

آزمون Gmat
در بخش دوم آزمون توانایی فرد در تحلیل ترکیبی از اطلاعات در زمینه های مختلف مورد سنجش قرار می گیرد.
بخش کمی آزمون متشکل از ۳۷ سوال چند گزینه ای است و شامل دو قسمت است: حل مساله و کفایت داده. در بخش کفایت داده سوالی به داوطلب داده می شود به همراه دو فرض و او باید تشخیص دهد که یکی از این فرض ها برای پاسخگویی به این سوال کفایت می کند، یا هر دو و یا اصلا فرض های داده شده برای حل مساله کافی نیست. مدت پاسخگویی به این بخش ۷۵ دقیقه است.
در بخش کلامی آزمون GMAT نیز ۴۱ سوال چند گزینه ای شامل سه بخش اصلاح جملات، استدلال منطقی و درک مطلب است. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۷۵ دقیقه است.
نمرات میانگینی که برای دانشکده های مطرح بازرگانی در مجلات مشهور منتشر می شود، معمولا بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ است
قوانین آزمون
•    داوطلب ممکن است از طریق آنلاین و یا از طریق تماس با یکی از مراکز آزمون، ثبت نام کند. برای تعیین زمان بندی آزمون، باید در یکی از مراکز آزمون حاضر شد.
•    شیوه های کمکی برای آمادگی آزمون از جمله کتاب های خودآموز، برنامه های کلاسی (به صورت حضوری و آنلاین) و یا تدریس خصوصی GMAT، در دسترس می باشند.
•    هزینه آزمون ۲۵۰ دلار می باشد.
•    در هر ۳۱ روز، بیشتر از یک بار نمی توانید در آزمون شرکت کنید، حتی اگر نمرات شما کنسل شده باشد.