تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

آزمون GRE

لوگو آزمون GRE

آزمون GRE که مخفف Graduate Records Examination است معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی و برای تحصیل در دانشگاه های خازج از کشور مخصوصا کشورهایی مانند آمریکا و انگلستان مورد نیاز است. زیرا آنها اعتقاد دارند یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی علاوه بر درک متون علمی و تخصصی در زمینه تحصیلی خود باید توانایی درک مطالب سیاسی و مطالب دشوار و پیچیده تخصصی را نیز داشته باشد

این آزمون در دو سطح عمومی (General) و تخصصی (Subject) برگزار می‌شود و دارای ۳ قسمت درک زبان (verbal)، کمی (quantative)و قسمت تحلیلی (analytic) است. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط به میزان دایره لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و به صورت نوشتاریار است. یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.

معمولا مدرک GRE با معدل نزدیک با موارد زیر یک نمره مناسب برای مقطع دکتری خواهد.

  • Writing: 3.8
  • Verbal: 520
  • Quantitative: 720

زمان برگزاری آزمون GRE سه مرتبه در سال در ماههای September, October, April در مراکز برگزاری در سراسر دنیا برگزار می گردد.

داوطلب آزمون می تواند درخواست کند که نتیجه این آزمون حداکثر برای چهار دانشگاه ارسال شود و یا می تواند برای هیچ دانشگاهی ارسال نکند. برای بیش از چهار دانشگاه بایستی درخواسته صورت ایمیل, نامه و یا فکس ارسال شود. پس از برگزاری آزمون از داوطلب پرسیده می شود که آیا می خواهد نتیجه این آزمون برای او ثبت شود یا نه, در صورت منفی بودن جواب نتیجه حتی به خود داوطلب نیز ارسال نخواهد شد.

این آزمون به دو صورت CBT و PBT برگزار می‌شود اما در ایران فعلا فقط به صورت  کاغذی یا همان PBT (paper based test) برگزار می‌گردد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی موسسه ETS در آینده این آزمون به روش iBT نیز برگزار می‌شود. مدت اعتبار این آزمون ۵ سال می باشد.

داوطلبان می توانند در آزمون های GRE موسسه ETS که به شیوه Paper Based در مرکز سازمان سنجش (NOET) در شهر تهران برگزار می شود ثبت نام کرده و جهت ثبت نام در مراکز دیگر می توان بصورت آنلاین از طریق سایت موسسه ETS یا مراجعه به نشانی همان مراکز اقدام کرد.