تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

بهبود شرایط تحصیل در انگلیس پس از برگسیت 2019

اخیرا (نوامبر 2018) یک گزارشی که از پارلمان بریتانیا منتشر شده، خواستار یک استراتژی جدید بین المللی برای تقویت رقابت در بازارهای بین المللی دانشجویان در انگلیس شده است. طی این گزارش، که توسط گروه پارلمانی همه جانبه (APPG) برای دانشجویان بین المللی نوشته شده است و با عنوان “آینده ای پایدار برای دانشجویان بین المللی در انگلستان” منتشر شده، شامل فراخوانی از تعداد دانشجویان بین المللی می باشد. اهداف این گزارش: جذب دانشجویان بین المللی برای یک ویزای تحصیلی در حین تحصیل که پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان بین المللی امکان می دهد تا دو سال تجربه کاری در انگلستان (دریافت ویزای کار) را کسب کنند. در این گزارش موسسه Apply Options فرض کرده است که تعداد موقعیت ها و فرصت های تحصیلی در انگلستان بیشتر از ایران و اکثر نقاط دنیا می باشد که البته دور از ذهن نیز نمی باشد

جایگاه انگلستان در جذب دانشجو بین المللی

در این گزارش از جدیدترین تحلیل ها و بیانیه ها در ماه های اخیر که همه با مسئله رقابت بریتانیا در بازارهای آموزشی بین المللی صحبت می کنند استفاده شده است. یک تحلیل اخیر انجام شده توسط دانشگاه های انگلستان برآورد می کند که بریتانیا بین 8 تا 9 میلیارد پوند در جذب دانشجو در 5 سال گذشته متضرر شده که علت آن سیاستهای مهاجرتی غلط و سخت شدن دریافت ویزا و هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سالهای گذشته می باشد. در سال گذشته مقاله ای با عنوان آیا دانشجویان خارجی مقاصد دیگری را جایگزین تحصیل خود به جای انگلستان می کنند در بریتانیا به چاپ رسید که این مقاله زنگ خطری برای موسسات آموزشی و دولت بریتانیا بود. در این مقاله گفته شده بود که طی اعلام های جهانی بریتانیا در حال از دست دادن دانشجویان بین الملی خود می باشد و در نقطه مقابل استرلیا در حال افزایش رشد جذب دانشجو و رقیب اصلی انگاستان است. همکنون امریکا مقصر اصلی و شماره یک دانشجویان در سطح جهان می باشد و انگلستان در رتبه بعدی حال آنکه روند بررسی شده نشان می دهد تا بازه زمانی نزدیک این جایگاه دومی در اختیار استرالیا قرار خواهد گرفت.

تغییر سیاستهای 8 ساله محدود کننده انگلستان در جذب دانشجو خارجی

گزارش APPG یادآور می شود که بین سال های 2012 تا 2015 میزان رشد دانشجویان بین المللی در انگلستان نسبت به نرخ رشد در ایالات متحده (22.5٪)، کانادا (9.26٪) و استرالیا (18٪) ، فقط و فقط  0.7٪ بود که بسیار ناچیز است. در گزارش بعدی که سالهی 2015 تا 2017 را بررسی کرده ، نرخ رشد انگلیس در این دو سال گذشته باز هم  کمتر  از ایالات متحده (3 درصد)، فرانسه (4.6 درصد)، آلمان (5.5 درصد)، روسیه (9 درصد)، چین (10.5 درصد) ، ژاپن (11.6٪)، استرالیا (13٪) و کانادا (20٪) بوده است.

لرد کاران بیلیموریا، رئیس کمیته APPG، می گوید: “هشت سال اولویت بندی های غلط و عدم توجه به آمارهای جهانی در خصوص تحصیل دانشجویان بین المللی، موقعیت انگلیس را به عنوان دومین مقصد برای دانش آموزان بین المللی در معرض خطر قرار داده است.”

پل بلومفیلد (عضو پارلمان) اصرار دارد که بریتانیا باید “دکمه بازگرداندن شرایط را فشار داده و یک استراتژی بلندپروازانه برای افزایش جذب دانشجو و سیاست های جدیدی برای بهبود شرایط تحصیل و اقامت دانشجویان بین المللی بسازد.”

توصیه های APPG

این گزارش 12 توصیه را برای بازگرداندن رقابت بریتانیا در بخش آموزش بین المللی ارائه می دهد. پیشنهاد اصلی این است:

“تغییر سیاست های اختصاص ویزا به دانشجویان بین المللی و عدم ترس از درخواست اقامت دانشجویان پس از تحصیل در انگلستان”. کار که کانادا در سالهای گذشته برای جذب دانشجو و فارغ التحصیلان خود برای اقامت در کانادا کرده و بسیار موثر بوده.

“دولت باید یک ویزای کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان اختصاص دهد تا در این دو سال متقاضیان کار و اقامت بتوانند جایگاه خود را در بریتانیا بدست آورند.”

طبق برنامه اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا در ماه مارس 2019 انگلستان از اتحادیه اروپا خارج می شود و دولت بریتانیا باید شرایط را فراهم آورد تا دانشجویان برای ادامه تحصیل شرایط مناسب تری را نسبت به گذشته داشته باشند. AAPG نقش کلیدی ارائه دهندگان آموزش غیر دانشگاهی (فنی و حرفه ای) در بخش کلی را به رسمیت می شناسد و در گزارش خود از دولت می خواهد قوانینی را که “تسهیل و تشویق دانشجویان برای تحصیل در سطوح مختلف تحصیلی در نظام آموزشی بریتانیا” را بهبود دهند و “ارتقاء” تنوع برنامه آموزش انگلستان از جمله ارائه دهندگان آموزش کوچک، تخصصی، حرفه ای و آموزش عالی را افزایش دهند.

تصمیمات اتخاذ شده انگلستان برای دانشجویان خارجی بعد از برگزیت:

گزارش AAPG حاکی از آن است که دولت اعلام کرده است که در پی ایجاد Brexit یک سیستم جدید مهاجرت را ایجاد می کند و می گوید این فرصت منحصر به فرد برای نشان دادن سهم دانشجویان بین المللی در انگلستان و اطمینان از آن است “هدف اصلی این طرح ایجاد شرایط مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی و ایرانیان است.