تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

دانشجویان خارج از کشور نگران تامین ارز نباشند

تامین ارز دانشجو خارج

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان از مذاکره با بانک مرکزی برای تامین ارز دانشجویان ایرانی دانشگاه های خارج از کشور خبر داد و گفت: دانشجویان خارج از کشور نگران تامین ارز نباشند.

 مجتبی صدیقی افزود: برای جلوگیری از ایجاد خدشه در ارتباط های بین المللی دانشگاه های مهم با توجه به شرایط تحریم تمهیداتی دنبال می شود.

وی درباره اقدامات مقابله ای وزارت علوم درباره با تحریم ها اظهار داشت: عرصه مقابله با تحریم ها به طور قطع عرصه علمی و بین المللی است و تلاش می شود تا دانشگاه های داخلی حیات علمی و انتشارات خود را در سطح بین المللی داشته باشند و روابط خود را هم با دانشگاه های خارجی دنبال می کنند.
وی با بیان این که «هر مشکلی یک سری محدودیت ها ایجاد می کند» از تلاش برای تداوم حضور استادان ایرانی در عرصه های بین المللی و کنفرانس ها و انتشار مقالات آنها در مجلات مختلف خارجی و پیگیری تحقیقات مشترک با دانشگاه های مختلف خبر داد.
صدیقی درباره محدودیت های تامین ارز دانشجویان هم گفت: در عرصه ارز با توجه به تمهیدات صورت گرفته کارها دنبال می شود اما طبیعتا در اینجا هم محدودیت هایی وجود دارد.
وی به تاکید بر اینکه وزارت علوم برای استفاده دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور امکان انتقال به داخل را فراهم می کند ، افزود: این آمادگی وجود دارد که با هزینه کمتر و با شرایط مساوی یا بهتر این دانشجویان بتوانند در دانشگاه های داخل کشور مشغول به تحصیل شوند.
صدیقی گفت: این تسهیلات برای دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکتری پیش بینی شده و تاکید ما این است که به دلیل مشکلات و محدودیت های ارزی دانشجویان تا حد امکان از این امکان انتقال استفاده کنند.
وی درباره تامین ارز دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور هم گفت: از ابتدای سال ، مذاکره با بانک مرکزی برای تامین ارز این دانشجویان در حال انجام است اما محدودیت ها وجود دارد.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، هیجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها در دوره 90 و 180 روزه را صادر کرد.
مباحث علمی همواره به عنوان یکی از موارد مطرح در اعمال تحریم ها علیه کشورمان بوده است.