تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

معرفی دانشگاه های برتر قبرس

دانشگاه های برتر قبرس
مدارک دانشگاهی صادر شده از دانشگاه های قبرس ، برای دانشجویان اعزامی از ایران به قبرس ، مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و در برخی موارد، امکان اخذ بورس تحصیلی مناسبی برای داوطلبان اعزام بصورت دانشجو به قبرس، فراهم است. همچنین، دانشجو می تواند با اخذ ویزاهای کوتاه مدت و میان مدت، خانواده خویش را نیز بدون محدودیت رفت و آمد ، در دوره هایی، از تحصیل خود، به همراه داشته باشد. همچنین برای دانشجویان متاهل، امکان اقامت در قبرس در طول دوره تحصیل، به همراه همسر و فرزندان، فراهم است.
تنوع رشته ها و مباحث درسی نیز در دانشگاه های قبرس که مدارک فارغ التحصیلی اش برای وزارت علوم ایران، قابل قبول باشد ، برای آنان که خواستار رفتن به قبرس در قالب طرح های اعزام دانشجو هستند، بسیار بالاست که این امر قدرت انتخاب آنان را به نحو چشمگیری افزایش می دهد. همچنین امکان تحصیل در تقریبا تمامی این رشته ها، در تمامی مقاطع تحصیلی ، وجود دارد. خاطرنشان می سازد، دانشجویان در طول دوره تحصیل خود، از بیمه سلامت که از بدو ورود برای آنان در نظر گرفته و مقرر شده است ، بهره مند باشند.

 

معرفی دانشگاه های برتر

دانشگاه ‎(Eastern Mediterranean University) EMU

این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های قبرس شمالی با قدمتی 37 ساله است که درشهر فاماگوستا قرار دارد. این دانشگاه با داشتن دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلف و همچنین 20000 دانشجو از 106 کشور مختلف در سطح اروپا و وزارت عاوم و بهداشت ایران دارای اعتبار می‌باشد.
همچنین دانشگاه مدیترانه شرقی بعنوان 500 دانشگاه اول اتحادیه اروپا در وب سایت معتبر (webometrics) معرفی شده است و در آخرین ارزشیابی رنکیک دانشگاه (EMU) رتبه جهانی این دانشگاه 1345 است.
این دانشگاه نیمه دولتی است که با داشتن کمپ دانشگاهی مجهز و بزرگ شهر فاماگوستا را که یک شهر کوچک و ساحلی است را به یک شهر دانشجویی مبدل نموده است. لازم به ذکر است برای ورود و یا پذیرش دانشگاه (EMU)الزاما نیاز به مدرک ایلتس و یا تافل نیست ، داوطلبان میتوانند در دانشگاه پذیرفته شوند و بعد از ثبت نام باید در امتحان تعین سطح، شرکت کنند البته در صورت عدم کسب نمره حد نصاب در آزمون زبان، داوطلبان همچنان دانشجو محسوب میشوند ولی ملزم به گذراندن واحد های زبان در دانشگاه می‌باشند.
اعضای هیات علمی این دانشگاه از 35 کشور مختلف است. این دانشگاه با داشتن 100 رشته در مقطع کارشناسی و 81 رشته در مقطع ارشد و دکتری از تنوع رشته‌ای خوبی برخوردار است. با تاسیس دانشکده پزشکی در سال 2012-2013 و با توجه به تقاضای زیاد برای رشته‌های داروسازی و پزشکی بر اهمیت این دانشگاه افزوده شده است.
دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس دارای سه ستاره از QS می‌باشد. همانطور که می‌دانید این سیستم یک روش جدید جهانی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های معتبر جهان است که بر اساس آن به معیارهای مختلف آموزشی، امکانات، تحقیقات و … بین 1 تا 5 ستاره اعطا می‌شود. میانگین تمام این ستاره‌ها رتبه جهانی دانشگاه را مشخص می‌کند.
اخذ پذیرش از دانشگاه EMU بسیار آسان و ساده است. پذیرش در این دانشگاه برای دانشجویان سال اول، فارغ‌التحصیلان و دانش آموزان انتقالی در سال دو بار در فصل بهار و پاییز انجام می‌شود.

دانشگاه  گیرنه آمریکایی قبرس ‎(Girne American University) GAU

دانشگاه آمریکایی گیرنه، در شهر گیرنه واقع است و در سال 1985 تاسیس شده است. دانشگاه (GAU) در کشورهای  هنگ کنگ، واشنگتن، کانتربری، سریلانکا، گیرنه، استانبول، مولدووا و کارپاز دارای شعبه می‌باشد.
دانشگاه گیرنه، توسط (NARIS) (اعتبار بخشی ملی و مرکز اطلاعات بریتانیا) از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است، از این رو که به انجام آموزش و حرفه دانشجویان اهمیت بیشتری می دهد. برنامه‌های دانشگاه گیرنه توسط وزارت آموزش و پرورش از شرق اروپا، ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، عمان، تایلند، ایران، اردن، قرقیزستان و بسیاری از کشورهای دیگر به رسمیت شناخته شده است.
لازم به ذکر است در رتبه‌بندی (eduniversal) دانشگاه گیرنه بعنوان یکی از 100 آموزش عالی دانشگاهی شناخته شده است.
در ابتدا، فرم های درخواست باید توسط موسسات آموزشی معتبر نظیر آتیس که دارای نمایندگی از دانشگاه های مذکور می باشند پر شده و به اداره مهاجرت ارائه گردد. هر دانشجو، باید اجازه مربوطه را که توسط مامور اداره مهاجرت صادر گردیده است داشته باشد. اجازه مربوطه، تنها برای همان موسسه آموزشی مشخص مانند آتیس صادر می گردد و در صورت تغییر مکان آموزشی دانشجو باید اجازه اقامت جدید دریافت کنند.
بخش‌ قبرس‌ يوناني‌ نشين‌ تنها يك‌ دانشگاه‌ و چند كالج‌ بزرگ‌ و چندين‌ كالج‌ كوچك‌ دارد.
بخش‌ قبرس‌ ترك‌‌نشين‌ اگر چه‌ از لحاظ‌ سطح‌ زندگي‌ پايين‌‌تر است؛ اما، توسط‌ كمك‌هاي‌ دولت‌ تركيه‌ دانشگاه‌هاي‌ خوبي‌ را بنياد نهاده‌ است‌. در اين‌ بخش‌ دانشگاه‌ها توسط‌ وزارت‌ اموزش‌ عالي‌ تركيه‌ تأييديه‌ دريافت‌ مي‌‌كنند و از لحاظ سطح علمی قویتر از دانشگاه های قسمت یونانی نشین می باشد.زبان‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌هاي‌ اين‌ كشور (يوناني‌ و ترك‌ نشين‌) انگليسي‌ است و تنها استثنا دانشگاه‌ قبرس‌ است‌ كه‌ زبان‌ رسمي‌ آن‌ يوناني‌ است‌.

دانشگاه شرق نزدیک قبرس ‎(Near East University) NEU

دانشگاه NEU قبرس یا شرق نزدیک، یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها در قبرس شمالی است که در سال ۱۹۹۸ در شهر نیکوزیا، مرکز قبرس شمالی تاسیس شده است. این دانشگاه با به کارگیری پرسنل مجرب به عنوان یک موسسه آموزش عالی بین‌المللی شناخته شده است.
دانشگاه NEU قبرس در مقاطع مختلف گسترده‌ترین فرصت‌های آموزشی را برای بیش از ۲۶۰۰۰ دانشجو از ۱۰۰ کشور مختلف فراهم کرده است. این دانشگاه شامل ۱۶ دانشکده، ۲۲۰ دپارتمان ، ۴ دبیرستان و ۲۸ موسسه تحقیقاتی است. دانشگاه NEU قبرس در حال حاضر عضو انجمن دانشگاه‌های اروپایی و انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها در یونسکو است. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه جزء اولین دانشکده‌های قبرس شمالی در این زمینه می‌باشند. این دانشگاه ۱۱۱ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۷۷ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را به دانشجویان ارائه می‌کند. دانشجویان می‌توانند تا ۵۰ درصد از بورس تحصیلی این دانشگاه بهره‌مند شوند. همچنین کتابخانه دانشگاه NEU قبرس بزرگترین و جامع‌ترین کتابخانه در منطقه مدیترانه شرقی است که دارای یک میلیون نسخه چاپی و ۱۱۵ میلیون منابع الکترونیکی می‌باشد.

دانشگاه نیکوزیا University of Nicosia

دانشگاه نیکوزیا، یکی از بهترین دانشگاه‌های قبرس اروپایی است که جزو اتحادیه اروپا است. این دانشگاه متعهد به دسترسی فراگیر آموزش عالی و ارائه یک سیستم آموزشی دانش آموز محور است و فرصت‌های برابر را از طریق یک محیط آموزشی کاملا دیجیتال برای گسترش مرزهای آموزشی فراهم کرده است. دانشگاه نیکوزیا در چند رشته در مقطع ارشد با دانشگاه‌های ارسطو، پاتراس و یونان کشور یونان برنامه مشترک ارائه داده است.
زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است. این دانشگاه ۱۱۰۰۰ دانشجو از ۷۰ کشور مختلف جذب کرده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه جزو اولین دانشکده‌های قبرس است که ۵۰۰ دانشجو از سراسر جهان جذب کرده است. دانشگاه نیکوزیا ۳۷ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۱ رشته در مقطع ارشد و ۲۰ رشته در مقطع دکتری ارائه می‌کند که نشان از تنوع رشته‌ای بالای این دانشگاه در همه مقاطع است.
در سیستم رتبه‌بندی دانشگاه U_Multirank دانشگاه نیکوزیا در رده بالا در زمینه تدریس و یادگیری و تعامل بین‌الملل قرار دارد. این دانشگاه ۱۹ تیم در ۴۰۰ دانشگاه سراسر جهان مستقر کرده است تا امکان مطالعه و تحقیق و مشارکت دانشجویان با سایر کشورها به راحتی فراهم شود. در راستای استراتژی دانشگاه برای توسعه جهانی مراکز مطالعه‌ای در آتن،نیویورک و رومانی تاسیس شده است. مدرک تحصیلی این دانشگاه مورد تایید می‌باشد. همچینین مدارک تحصیلی این دانشگاه کاملا در چارچوب پیمان بولونیا به رسمیت شناخته شده است.

دانشگاه قبرس اروپایی (European university)

دانشگاه قبرس اروپایی، جایگاه ویژه‌ای در منطقه جنوب شرقی اروپا داراست. این موسسه در سال ۱۹۶۱ تحت عنوان کالج قبرس تاسیس شد و برای اینکه شرایط مناسبی برای مطالعه و دانش علمی و عملی دانش آموزان فراهم آورد. در سال ۲۰۰۷ در پی تغییر قانون اجازه استفاده از دانشگاه‌های خصوصی کالج قبرس تبدیل به دانشگاه European شد. دانشگاه اروپایی قبرس با عضویت بیش از ۸۰ موسسه مبتنی بر دانشگاه و موسسات اینترنتی در ۲۸ کشور از سراسر آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا در شرق میانه فعالیت می‌کند. همچنین دارای بیش از ۱۰۰۰۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان است. تمام مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری توسط کمیته اعتبار بخشی دانشگاههای خصوصی از وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ تایید شده است.
دانشگاه قبرس دارای شش دانشکده: دانشکده هنر و علوم و آموزش و پرورش، دانشکده مدیریت بازرگانی، دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده علوم، دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی می‌باشد. این دانشگاه دارای ۴۵ رشته در مقطع کارشناسی،۳۶ رشته در مقطع ارشد و ۹ رشته در مقطع دکتری می‌باشد. موسسه آتیس این امکان را برای متقاضیان محترم فراهم میکند که ۱۰ تا ۲۰ درصد برای دانشجویان از این دانشگاه بورس تحصیلی اخذ کند.