تمام اخبار مربوط به کانادا

canada flag

مونترال در بین ۵ شهر دانشجویی برتر جهان

مونترال

شهر مونترال کانادا واقع در استان کبک بار دیگر در بین برترین شهرهای دانشجویی جهان در لیست QS قرار گرفته است. با اینکه امسال، مونترال از رتبه ی اول به رتبه ی چهارم در رنکینگ QS سقوط کرده است، همچنان بهترین شهر دانشجویی آمریکای شمالی و جلوتر از پاریس و برلین باقی مانده است. در میان سایر شهرهای کانادا که در بین صد شهر دانشجویی برتر امسال قرار دارند می توان به تورنتو، ونکوور، اتاوا و کبک اشاره کرد. رنکینگ QS همه ساله 100 شهر دانشجویی برتر جهان را اعلام می کند و هر شهر را بر اساس نشانگرهای زیر ارزیابی می کند:

  • رنکینگ های دانشگاه: حضور دانشگاه های یک شهر در سطح جهان و عملکرد آنها
  • تنوع دانشجوها : تنوع جمعیت دانشجویی شهر هم به طور کلی و هم از دیدگاهی جهانی
  • مطلوبیت: مطلوبیت کلی شهر بر اساس عواملی نظیر امنیت، آلودگی، فساد و غیره
  • از دید کارفرمایان : فارغ التحصیلان دانشگاه های شهر چه میزان در دید کارفرمایان بین المللی مطلوب هستند؟
  • مقرون به صرفگی: هزینه ی زندگی در شهر مورد نظر برای اکثر دانشجویان و خانواده هایشان
  • نظر دانشجویان: دید کلی دانشجویان بین المللی نسبت به یک شهر دانشجویی چگونه است؟

با در نظر گرفتن این عوامل، مونترال بر اساس نظرسنجی دانشجویان بین المللی رتبه ی نخست را از آن خود کرده است.  دسته ی “نظر دانشجویان” در رنکینگ QS فرصتی به دانشجویان ارائه می کند تا تجارب تحصیلی خود را در شهرها بیان کنند. QS تصور دانشجویان از مقاصد تحصیلی سراسر جهان بر اساس 50000 شرکت کننده ی نظرسنجی را تعیین می کند. گرچه مونترال در سال 2017 بهترین شهر دانشجویی نام گرفته بود، امسال رتبه ی نخست خود در دسته ی “نظر دانشجویان” را از آن خود کرده است.

رتبه شهر در دسته  “نظر دانشجویان” شهر رتبه ی کلی
13 لندن 1
17 توکیو 2
3 مبلورن 3
1 مونترال 4
27 پاریس 5
2 مونیخ 6
8 برلین 7
32 زوریخ 8
14 سیدنی 9
23 سئول 10

رتبه ی کلی یک شهر در دسته ی نظر دانشجویان را تصورات دانشجویان از صمیمیت، تسامح ، تنوع ، سهولت در تردد، مقرون به صرفگی، تفریحات شبانه، فرصت های شغلی و فرهنگ و هنر تشکیل می دهند. این امتیاز همچنین توسط تعداد دانشجویانی که پس از گذشت یک سال از فراغت از تحصیل یا در شهر مورد تحصیلشان مانده اند و یا برای ماندن در آن ابزار علاقه کرده اند تعیین می شود. در دسترس بودن فرصت ها و چشم اندازهای شغلی و تجربه ی دانشجویان در شهر مورد نظر، در بخش روش شناسی QS برای انتخاب بهتر شهرهای دانشجویی عنوان شده است.

مونترال فرهنگ دوزبانه ی منحصر به فردی دارد و در نتیجه خیل عظیمی از دانشجویان بین المللی که زبان اولشان یا انگلیسی است یا فرانسوی روانه ی این شهر می شوند. این شهر سرزنده و لبریز از هیجان و زندگی، تنها در طول سال تحصیلی شلوغ نیست؛ بلکه در تابستان های گرمش هم هم چنان فعال و پر جنب و جوش است. فستیوال ها  رویدادهای فرهنگی زیادی وجود دارند که در سراسر سال برگذار می شوند و علاقه مندان موسیقی، تئاتر و غذا را دور هم جمع می کنند. مونترال مهد دانشگاه ها و کالج های بسیاری است که از آن می توان به دانشگاه مک گیل و دانشگاه کونکوردیا اشاره نمود که در زمره ی برترین دانشگاه های دنیای انگلیسی زبان شمرده می شوند. این شهر همچنین دانشگاه های مطرح فرانسوی زبانی چون دانشگاه مونترال ، دانشگاه کبک در مونترال و تعدادی موسسه ی تخصصی دیگر نظیر مدرسه ی پلی تکنیک، مدرسه ی مهندسی وابسته به دانشگاه مونترال و HEC Montreal را در خود جای داده است.

مونترال از فارغ التحصیلان بین المللی برای ماندن استقبال می کند

دولت کانادا خدمات و گزینه های مهاجرتی زیادی را برای حمایت از دانشجویان بین المللی که علاقه مند به ماندن در کانادا پس از اتمام تحصیلاتشان دارند ارائه می کند. دانشجویان بین المللی می توانند از برنامه ی ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا بهره مند شوند. این برنامه فارغ التحصیلان موسسات آموزش عالی را قادر می سازد تا بدون نیاز به داشتن جاب آفر (پیشنهاد شغلی) سه سال در هر استان کانادا که خواستند کار کنند تا سابقه و تجربه ی ارزشمندی کسب کنند. دانشجویان می توانند علاوه بر تحصیل در برترین دانشگاه ها و موسسات آموزشی، از برنامه های مهاجرت استانی بهره مند شوند که به آنها این امکان را می دهد تا تقاضای اقامت دائم در کانادا بدهند تا در صورت موافقت دولت کانادا، مقیم شوند. برای نمونه می توان اشاره کرد که اخیرا استان انتاریو استریم فارغ التحصیلان بین المللی فوق لیسانس برنامه ی کاندید مهاجرت انتاریو را باز کرده است. این استریم در برابر فارغ التحصیلان بین المللی که در انتاریو تحصیل کرده اند راهی برای کسب اقامت دائم در کانادا باز می کند.