چرا تحصیل در سوئیس

شاید به جرات بتوان گفت تحصیل در سوئیس آرزوی بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانیم به دلیل وجود شاخص های رفاه اجتماعی در سطح بالای خود، زندگی در سوئیس بسیار لذت بخش بوده و هر علاقه مند ادامه تحصیل در خارج را به سوی خود می کشد. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در سوئیس می پردازیم.

  1. ۱۷ دانشگاه از دانشگاه های سوئیس مورد تائید وزارت علوم ایران هستند و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها می توانند با مدرک این دانشگاه ها در ایران ادامه تحصیل داده و یا مشغول به کار شوند.
  2. از نظر رتبه بندی شاخص رفاه اجتماعی (لگاتوم)، سوئیس دومین کشور از نظر سطح رفاه اجتماعی در دنیا است و این موضوع بسیاری از علاقه مندان تحصیل به خارج را به مشتاق تحصیل و زندگی در این کشور می کند.
  3. کشور سوئیس با کمترین میزان جرم، جزء امن ترین کشور های دنیا محسوب می شود.
  4. امکان کار دانشجویی به صورت ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویانی که در پرداخت هزینه های دانشگاه مشکل مالی دارند.
  5. تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی به زبان های آلمانی یا فرانسوی بوده و در مقاطع بالاتر علاوه بر این ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

آب و هوای سوئیس

سوئیس کشوری چهار فصل است. در زمستان (ماه های دسامبر تا فوریه) اغلب اوقات برف می بارد و درجه حرارت هوا به زیر صفر می رسد. در فصل بهار (مارس تا می) هوا گرمتر از زمستان است اما هنوز لباس گرم پوشیده می شود. درجه حرارات هوا در این فصل بین ۲ تا ۱۴ درجه سانتی گراد متغیر است. در فصل تابستان (جون تا اواسط سپتامبر) آب و هوا معتدل بوده و درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد متغیر است. در فصل پائیز نیز (اواسط سپتامبر تا نوامبر) درجه حرارت از ۱۰ تا ۱۸ درجه سانتی گراد متغیر است. آب و هوای سوئیس معمولا معتدل است اما همیشه شرق سوئیس از غرب آن سردتر است.

برترین دانشگاه های سوئیس

دانشگاه های سوئیس به دو دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم شده اند. بسیاری از دانشگاه های سوئیس در رتبه بندی های جهانی مانند رتبه بندی QS، shangahy و… در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته اند. در جدول زیر به برخی از این دانشگاه ها اشاره می شود.

کارشناسی در سوئیس

طول دوره کارشناسی در سوئیس حداقل ۳ سال و حداکثر ۴ سال است. علاقه مندان به تحصیل در دوره کارشناسی در سوئیس بایستی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده باشند. زبان تحصیل در این دوره آلمانی و فرانسوی است و متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی در سوئیس بایستی مدرک زبان آلمانی B1 و یا B2 را داشته باشد. بهتر است این مدرک در ایران کسب شوند تا در اخذ ویزا پروسه راحت تری سیر شود. دانشجویان دوره کارشناسی در سوئیس حق کار به صورت ۱۰ ساعت در هفته را دارند. دانشجویان این دوره می تونند بابت هر ساعت کار دانشجویی ۱۲ تا ۱۵ فرانک دریافت کنند.

کارشناسی ارشد در سوئیس

طول دوره کارشناسی ارشد دو ساله است. در این دوره واحدها به صورت تئوری به همراه واحدهای پژوهشی است. تدریس در این دوره به زبان های آلمانی، انگلیسی و یا فرانسوی انجام می شود. بر اساس رشته و دانشگاه انتخابی این موضوع می تواند متفاوت باشد. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند بایستی نمره آیلتس ۶ یا ۶.۵ را به دانشگاه ارائه کنند. در صورت کسب نمره کمتر می توانند دوره زبان را در دانشگاه بگذرانند تا به آن سطح مورد نظر مهارت زبان خود دست یابند. دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. این دانشجویان به ازای هر ساعت کار دستمزدی بین ۲۰ تا ۳۰ فرانک را کسب کرده و می توانند بخشی از هزینه های خود را تامین کنند.

دکترا در سوئیس

تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئیس به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد. سوئیس برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند،حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهد. به طور کلی کشور سوئیس همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم آورده است. این دانشجویان حق کار به صورت ۲۰ ساعت در هفته را دارند که برای هر ساعت دستمزدی بین ۱۲ تا ۱۵ فرانک به دست می آید.

 هزینه های تحصیل در سوئیس

هزینه دانشگاههای دولتی در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) برای دانشجویان خارجی تقریباً ترمی ۷۰۰ فرانک (معادل تقریباً ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان) خواهد بود. دانشگاههای خصوصی آن تقریباً ترمی ۴۰۰۰ فرانک دریافت می نمایند.

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه زندگی در کشور سوئیس بسته به شهر و سبک زندگی افراد متفاوت است. و در شهرها متغیر میباشد به عنوان مثال در شهرهای ژنو و زوریخ میانگین هزینه زندگی بسیار زیاد خواهد بود. هزینه ماهیانه و تقریبی:

اجاره اتاق یک نفره: ۴۵۰ فرانک (معادل تقریباً ۸۰۰,۰۰۰ تومان)

غذا: ۴۰۰ فرانک (معادل تقریباً ۷۰۰,۰۰۰ تومان)

بیمه پزشکی: ۱۵۰ فرانک (معادل تقریباً ۲۰۰,۰۰۰ تومان)

کلیه ی هزینه های اقامتی یک دانشجو حداقل ۱۰۰۰ فرانک (معادل تقریباً ۱,۶۰۰,۰۰۰ تومان) میباشد. در ژنو و زوریخ هزینه‌های ماهیانه تقریبا به ۲۰۰۰ فرانک می رسد. در اغلب شهر ها یک دانشجو هفته ای ۱۵ ساعت حق کار خواهد داشت. با کارهای ساده و خدماتی تقریبا می توان ماهیانه ۱۲۰۰ فرانک درآمد داشت.

اجازه کار دانشجویی در سوئیس

تمام دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در تمام دوره های و رشته های تحصیلی در سوئیس اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. دانشجویان دوره کارشناسی ۱۰ ساعت و مقاطع بالاتر ۲۰ ساعت در هفته. البته دانشجویان در آخر هفته و تعطیلات ژانویه و تابستان ها که دانشگاه ها تعطیل هستند اجازه کار تمام وقت را خواهند داشت.